Progesteron Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir

Progesteron Hormonu Artıran Bitkiler
16 Ağustos 2017

Progesteron Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir

Uzman Desteği Alın

Progesteron Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir

Progesteron düşüklüğü nasıl tedavi edilir, progesteron eksikliği tedavisi, progesteron eksikliği nasıl giderilir. Progesteron düşüklüğü hakkında.

Progesteron düşüklüğü nasıl tedavi edilir sorusuna cevap olarak yazılmış makale. Progesteron düşüklüğü nasıl tedavi edilir sorusunun cevabını makalemizde bulabilirsiniz. Progesteron düşüklüğü nasıl tedavi edilir sorusunun detayları için bize ulaşın.

Progesteron Nedir

Kadınlarda ön hipofizden salgıla­nan lutein yapan hormonun (LH) dene­timi ile, yumurtalıklar tarafından salgılanan insan. Ve diğer canlılarda adet döngüsü, gebelik ve embriyogenez de önemli etkisi olan cinsiyet ve steroit hormonudur.

Progesteron hormonu düzenli bir şekilde her ay rahmi hamilelik için hazırlayan bir diğer kadınlık hormonudur. Ayın ikinci yarısından itibaren progesteron miktarı, bir iki gün içerisinde yükselir ve rutin adet kanaması ile beraber düşer.

Kullanılan doğum kontrol hapları progesteronun sentetik formlarıdır. Progesteron yumurtalıkların salgıladığı bir cinsiyet hormonudur. Ön hipofizden salgılanan lutein yapıcı hormonun kontrolü ile birlikte üretilir. Progesteron genel etkenlerini kadının cinsel organlarında belli eder. Östrojenin fonksiyonlarını bastırarak östrojen ile beraber birtakım değişimlere sebep olur. Döl yatağı, uterus kas dokusunun uyarılarını minimum seviyeye indirerek, kasılmasını zorlaştırır. Böylelikle bu salgının artmasına yardımcı olur.

Döl yatağının ağzında bulunan (serviks) bezlerin salgısının birleşmesi ile özelliklerini değiştirerek. Döl yatağında ki döllenen yumurtanın daha rahat bir şekilde yerleşmesi için lazım olan mekanı hazırlar. Bu özellikleri ile beraber hamileliğin başlamasını. Başlayan bu hamileliğin sürmesine yardımcı olan progesteron aynı zamanda hamilelikte diğer hormonlar ile beraber meme dokusunu geliştirerek. Bu dokunun doğumun gerçekleşmesinin ardından süt salgılamaya hazır hale gelmesine yardımcı olur.

Düşük tehlikesinin olduğu durumlarda erken kalınan hamilelikte bazı zamanlar progesteron az olması durumu düşünülerek. Düşüğü engellemek adına az oranda progesteron ilaçları (duphaston ve progestan gibi) doktorun tavsiyesi ile birlikte kullanılmaktadır.

Progesteron Hormonunu Dengeleyen Bitkiler

Civan Perçemi

Kanı temizler. Balgam söktürür, öksürüğü keser. Baş dönmesi, bulantı, burun kanaması gibi hastalıklarda da çok faydalıdır. Yüksek tansiyon yani hipertansiyon için oldukça faydalı bir bitkidir. Sinirleri ve vücudu kuvvetlendirir. Bağırsak ve mide gazlarını giderir. İshali keser, yaraları iyileştirir.

Mide kanamaları, mide basıncı, mide yanmasına karşı çayı içilirse büyük fayda sağlar. Mide kanserine dahi iyi gelici özelliği vardır. Migren gibi oldukça şiddetli baş ağrılarına iyi gelir. Dolaşım sistemine fayda sağlar. Kan damarlarına iyi gelir. Strese, sıkıntıya ve depresyona iyi gelir. Sakinleştirici etkisi vardır. Sırt veya romatizma ağrılarında da etkilidir. Osteoporoz yani kemik erimesine iyi gelmesi de civanperçemi faydaları arasındadır. (kaynak:sifalıbitkitedavisi com)

Sarısabır

Regl kanamasını artırarak aybaşı dönemini kolaylaştırır. (kaynak:saglikaktuel com)

Hayıt Tohumu

Yüksek ateşe, adet sancısına, gaz sorununa iyi gelen, idrar söktürücü özelliği olan bitki özellikle kadınlar için faydalıdır. Özellikle de regl dönemlerinde adet sancısı sorunu yaşayan kadınlar için hayıt bitkisi oldukça yararlıdır. Regl öncesi dönemdeki stres, adet gecikmesi, göğüslerde hassasiyet, ağrılar, adet krampları ve depresyon için etkili bir bitkidir. (kaynak:nasilgecerbitkisel com)

Aslan Pençesi

FSH hormonu yüksekliğinde kadınlara tavsiye edilir. Kadınların erken yaşlarında adet kanamasının 3. gününde yapılan tetkiklerde FSH hormonunda yükselme olursa, erken menopoz riski meydana gelebilir. Hormonal dengesizlikle birlikte adet düzensizlikleri gelişmeye başlar. Bu durumu yaşayan bayanlara testere dişli aslan pençesi kürü tavsiye edilir. (kaynak : aslanpançesi gen tr)

Adaçayı

Kadınlarda döl yatağı kaslarını uyarır. Aybaşı düzensizliklerini ve aşırı sancıları giderir. Östrojen hormonu içerir. Menopoz dönemi sıkıntılarını azaltır. Gece terlemelerini en aza indirger. (kaynak:saglikaktuel com)

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.