Progesteron İçeren Bitkiler
27 Nisan 2017
Progesteron Azlığı
28 Nisan 2017

Progesteron Düşüklüğü

Uzman Desteği Alın

Progesteron Düşüklüğü

Progesteron düşüklüğü, progesteron hormonu kaç olmalı, progesteron düşüklüğü bitkisel tedavi yöntemleri. Progesteron düşüklüğü hakkında yazılmış makale.

Progesteron düşüklüğü hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Progesteron düşüklüğü makalesinde Progesteron nedir, Progesteron düşüklüğü nedenleri nelerdir gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Progesteron Hormonu Düşüklüğü Nedir ?

Progesteron düşüklügü, kadınlarda bir nevi cinsiyet hormonu denilen bir hormonun bazı nedenlere bağlı olarak düşmesidir. Bu hormon hamilelik döneminde aşırı bir şekilde yükselerek kadınlarda rahmin hazırlanması ve kalınlaşmasında etkili olmaktadır.

Hamilelik dönemi dışında bu horon zaten düşüktür. Bu hormonunun belli standart miktarları vardır. Kadınlarda hamilelik dönemleri dışında bu hormon seviyesinin standartlar çerçevesi içerisinde olması, birçok şeyin normal olduğunun belirtisidir.

Fakat bu standartların altına düşen progesteron hormonu. Kadınlarda birçok soruna neden olduğu gibi aynı zamanda kişilerde hamileliğin mümkün olmamasına da neden olabilmektedir. Genel olarak yapılan ölçümlere göre progesteron düşüklügü olan insanların birçoğunda yumurtalık rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır.

Bu nedenle yapılan testler sonrasında progesteron düşüklüğü teşhisi konulan hastaların acilen tedavi olmaları birçok problemi ortadan kaldıracaktır. Genellikle bu sorunun görüldüğü insanlarda adet düzensizlikleri, ağır ve sorunlu kanamalar, ara ara akıntılar meydana gelebilir. Bazı insanlarda bu belirtiler nedeniyle doktora gittikleri için progesteron düşüklüğü ortaya çıkarılır.

Progesteron düşüklügü, en çok hamile olan insanlarda problemlere neden olmaktadır. Çünkü hamile olmayan insanlarda progesteron seviyesi zaten baya düşüktür. Fakat bu hormonun hamile olan insanlarda normal koşullara göre oldukça yüksek olması gerekmektedir. Bu durum hem anne sağlığı için hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı için çok büyük önem taşımaktadır.

Progesteron Düşüklüğünün Nedenleri ?

Dış Gebelik : Yine kadınlarda meydana gelen dış gebelik probleminde yumurtaların rahim içerisinden başka bir yere tutunması nedeniyle oluşmaktadır. Bu gibi bir rahatsızlığın meydana gelmesi durumunda progesteron düşüklüğü ortaya çıkar.

Menopoz : Kadınlarda menopoz döneminde ve bu döneme yaklaşmalar durumunda ciddi olarak hormonal değişiklikler görülür. Bu dönemlere birçok hormonda yükseliş meydana gelirken birçok hormonda da düşüşler meydana gelir. Düşüş gösteren hormonlar arasında progesteron hormonu da önemli bir yer tutmaktadır. Genellikle bu dönemlerde kadınlarda östrojen ve progesteron hormonu seviyesi ciddi bir şekilde düşer

Fallop Tüpü İltihapları : Kadınlarda bulunan fallop tüpü üzerinde meydana gelen bu iltihaplar, direk olarak hormonların seviye değiştirmesine neden olur. Bu durumlarda direk olarak progesteron düşüklügü de meydana gelecektir. Bu durum bazen insanlarda fallop tüpünün doğuştan gelen sorunları nedeniyle oluşmaktadır. Bunun haricinde bazı insanlarda fallop tüpüne yapılan cerrahi operasyonlar nedeniyle bu iltihaplar oluşum gösterir.

Hipohonadizm : Erkeklerde testis, bayanlarda yumurtalıklarda bulunan fonksiyon yetmezliği bu hormonun düşük olmasına neden olur.

Yumurtlama Problemleri : Progesteron düşüklügü olan kadınlarda direk olarak olgunlaşmış olan yumurtanın bırakılamaması nedeniyle oluşmaktadır. Bu nedenle kişide sık sık adet bozukluğu meydana gelir.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.