Progesteron İçeren Yiyecekler
24 Nisan 2017

Progesteron Hormonu

Uzman Desteği Alın

Progesteron Hormonu

Progesteron hormonu, progesteron nedir, progesteron hormonu ne işe yarar. Progesteron hormonu tedavi hakkında merak ettiğiniz herşey bu makalede.

Progesteron Nedir

Kadınlarda ön hipofizden salgıla­nan lutein yapan hormonun (LH) dene­timi ile, yumurtalıklar tarafından salgılanır. İnsan ve diğer canlılarda adet döngüsü, gebelik ve embriyogenez de önemli etkisi olan cinsiyet ve steroit hormonudur.

Progesteron hormonu düzenli bir şekilde her ay rahmi hamilelik için hazırlayan bir diğer kadınlık hormonudur. Ayın ikinci yarısından itibaren progesteron miktarı, bir iki gün içerisinde yükselir ve rutin adet kanaması ile beraber düşer. Kullanılan doğum kontrol hapları progesteronun sentetik formlarıdır. Progesteron yumurtalıkların salgıladığı bir cinsiyet hormonudur. Ön hipofizden salgılanan lutein yapıcı hormonun kontrolü ile birlikte üretilir. Progesteron genel etkenlerini kadının cinsel organlarında belli eder. Östrojenin fonksiyonlarını bastırarak östrojen ile beraber birtakım değişimlere sebep olur.

Döl yatağı, uterus kas dokusunun uyarılarını minimum seviyeye indirerek, kasılmasını zorlaştırır. Böylelikle bu salgının artmasına yardımcı olur. Döl yatağının ağzında bulunan (serviks) bezlerin salgısının birleşmesi ile özelliklerini değiştirerek. Döl yatağında ki döllenen yumurtanın daha rahat bir şekilde yerleşmesi için lazım olan mekanı hazırlar. Bu özellikleri ile beraber hamileliğin başlamasını ve başlayan bu hamileliğin sürmesine yardımcı olan progesteron aynı zamanda hamilelikte. Diğer hormonlar ile beraber meme dokusunu geliştirerek bu dokunun doğumun gerçekleşmesinin ardından süt salgılamaya hazır hale gelmesine yardımcı olur. Düşük tehlikesinin olduğu durumlarda erken kalınan hamilelikte bazı zamanlar progesteron az olması durumu düşünülerek. Düşüğü engellemek adına az oranda progesteron ilaçları (duphaston ve progestan gibi) doktorun tavsiyesi ile birlikte kullanılmaktadır.

Progesteron Hormonun Görevi

Progesteron hormonunun görevi, oluşabilecek bir hamilelik durumu için kadın organizmasını, özellikle de rahmini hazırlamak. Hamilelik gerçekleşmiş ise bu durumun sürdürülmesini sağlamaktır. Progesteron, plasenta ve böbrek üstü bezinden salgılanmaktadır. Kanda bulunan büyük oranda ki proteinlere bağlı olarak taşınır. Progesteron, östrojen hormonunun etkisi ile beraber kalınlaşan endometriumu (döl yatağının en iç tabakası) döllenmiş olan yumurtayı. İlk hücrelerini içerisinde bulundurabilecek bir yeterliliğe getirir, böylelikle de endometrium da bulunan kan damarları ve salgı bezleri çoğalır.

Bu bezlerden karbonhidrat bakımından zengin bir salgı salgılanır. Progesteronun bir diğer etkisi de dölyatağı kaslarının oksitosin hormonuna olan. Duyarlılıklarını en aza indirerek bu kasların kasılmasının önüne geçip düşük olayını engellemektir. Dölyatağı boynunda hazırlanan mukus salgısı, progesteronun etkisi ile beraber yoğunlaşır, spenniumlara geçirgenliği azaltır. Doğumun gerçekleşmesi ile birlikte en önemli progesteron üreticisi olan plasenta çıktığından. Hamilelik süresince var olan progesteron salgılanmasında önemli bir azalma gerçekleşir.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.