Progesteron Azlığı
28 Nisan 2017
Progesteron Kaç Olmalı
1 Mayıs 2017

Progesteron İlacı

Uzman Desteği Alın

Progesteron İlacı

Progesteron İlacı, progesteron için bitkisel ilaç, progesteron bitkisel tedavi. Progesteron İlacı hakkında merak ettiğiniz herşey bu makalede.

Progesteron İlacı hakkında merak ettiğiniz herşey bu makalede yazılmaktadır. Makalenin devamında bitkisel progesteron ilacı içeriğindeki bitkileride inceleyebilirsiniz.

Progestan 100 mg

Formülü :

Her Yumuşak Kapsülde : Naturel Mikronize Progesteron.

Yardımcı Maddeler : Titanyum dioksit.

Farmakolojik Özellikleri

Endikasyonları

Jinekolojik

Progesteron yetmezliğine bağlı sorunlar, bilhassa ;
Premenstruel sendrom
Menstruel düzensizlikler (Disovulasyon veya anovulasyon)
Benign mastopatiler
Premenopoz (hiperestradiolemi olmadan)
Menopoz (estrojenik tedaviyi tamamlayıcı olarak)
Luteal yetmezlik nedeni ile kısırlık.

Obstetrik : Düşük tehlikesi veya luteal faz yetmezliğine bağlı tekrarlayan abortusların önlenmesinde.

Not : Kendiliğinden (spontan) düşüklerin yarıdan fazlası genetik nedenlidir. Ayrıca infeksiyonlar ve mekanik sorunlar da abortus sebebi olabilirler. Böyle bir durumda progesteron alınması sadece ölü bir yumurtanın atılmasını geciktirir. Bu nedenle progesteron kullanımı, korpus luteum salgısının yetersiz
olduğu kesinlikle kanıtlanmış durumlarda uygundur.

Kontrendikasyonları

Meme veya üreme organları karsinomasında, anormal ve nedeni belli olmayan vajinal kanamalarda, ölü embriyo abortusunda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler
Uyku hali oluşturabilme riski nedeni ile gece yatarken alınması tavsiye edilmelidir.
Aşağıdaki testler hasta izlenmesinde çok önemlidir;
Her 6-12 ayda bir fiziksel muayene (özellikle meme ve pelvik organlara dikkat edilmeli), karaciğer fonksiyon testleri, Papanicolau testi.

Hamilelikte Kullanımı

(Gebelik Kategorisi B) Deney hayvanlarındaki üreme ile ilgili incelemeler,ilacın fötotoksik etkisinin bulunmadığını göstermiştir.
Progesteron kullanan gebe kadınlarda yapılan incelemelerde ise ilacın fetus üzerine herhangi bir zararlı etkisi olduğu gösterilememiştir. Bu nedenle ilaç gebelerde gerekiyorsa rahatça kullanılabilir.

Emzirme : Progestinler değişik miktarlarda anne sütü ile atılır. Süt emen çocuktaki potansiyel advers etkileri bilinmemektedir; bu yüzden emziren annelerin progestin kullanmaması tavsiye edilmektedir.

Yan etkiler/Advers etkiler

Özellikle sabahları ilaç alınmasından 1-3 saat sonrasında zaman zaman baş dönmesi, uyku hali, sersemlik gibi reaksiyonlarla karşılaşılmıştır.

Menstrüasyon süresinde kısalma, veya arada kanamalar meydana gelebilir.
Bu olaylar bir sürdozaj ifadesidir.

İlaç Etkileşimleri

Bromokriptin’le bir arada kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Çünkü progestinler amenore ve/veya galaktore meydana getirerek bromokriptinin etkisini bozabilir.

Progesteron Bitkisel İlaç İçeriği

Aslan Pençesi : FSH hormonu yüksekliğinde kadınlara tavsiye edilir. Kadınların erken yaşlarında adet kanamasının 3. gününde yapılan tetkiklerde FSH hormonunda yükselme olursa, erken menopoz riski meydana gelebilir. Hormonal dengesizlikle birlikte adet düzensizlikleri gelişmeye başlar. Bu durumu yaşayan bayanlara testere dişli aslan pençesi kürü tavsiye edilir. (kaynak : aslanpançesi gen tr)

Civan Perçemi : Kanı temizler. Balgam söktürür, öksürüğü keser. Baş dönmesi, bulantı, burun kanaması gibi hastalıklarda da çok faydalıdır. Yüksek tansiyon yani hipertansiyon için oldukça faydalı bir bitkidir. Sinirleri ve vücudu kuvvetlendirir. Bağırsak ve mide gazlarını giderir. İshali keser, yaraları iyileştirir. Mide kanamaları, mide basıncı, mide yanmasına karşı çayı içilirse büyük fayda sağlar. Mide kanserine dahi iyi gelici özelliği vardır. Migren gibi oldukça şiddetli baş ağrılarına iyi gelir. Dolaşım sistemine fayda sağlar. Kan damarlarına iyi gelir. Strese, sıkıntıya ve depresyona iyi gelir. Sakinleştirici etkisi vardır. Sırt veya romatizma ağrılarında da etkilidir. Osteoporoz yani kemik erimesine iyi gelmesi de civanperçemi faydaları arasındadır. (kaynak:sifalıbitkitedavisi com)

Sarısabır : Regl kanamasını artırarak aybaşı dönemini kolaylaştırır. (kaynak:saglikaktuel com)

Hayıt Tohumu : Yüksek ateşe, adet sancısına, gaz sorununa iyi gelir. İdrar söktürücü özelliği olan hayıt otu özellikle kadınlar için çok faydalıdır. Özellikle de regl dönemlerinde adet sancısı sorunu yaşayan kadınlar için hayıt bitkisi oldukça yararlıdır. Regl öncesi dönemdeki stres, adet gecikmesi, göğüslerde hassasiyet, ağrılar, adet krampları ve depresyon için etkili bir bitkidir. (kaynak:nasilgecerbitkisel com)

Adaçayı : Kadınlarda döl yatağı kaslarını uyarır. Aybaşı düzensizliklerini ve aşırı sancıları giderir. Östrojen hormonu içerir. Menopoz dönemi sıkıntılarını azaltır. Gece terlemelerini en aza indirger. (kaynak:saglikaktuel com)

 

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.