Progesteron İlacı
28 Nisan 2017
Hamilelikte Progesteron Kullanımı
1 Mayıs 2017

Progesteron Kaç Olmalı

Uzman Desteği Alın

Progesteron Kaç Olmalı

Progesteron kaç olmalı, progesteron kaç olursa hamile kalınır, adetin 21. günü progesteron kaç olmalı. Progesteron kaç olmalı sorusu hakkında makale.

Progesteron kaç olmalı sorusu hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale.

Progesteron Hormonu Değerleri

Progesteron hormonu, bayanlarda yumurtalıklar tarafından salgılanan bir cinsiyet hormonu olarak bilinmektedir. Bu hormon adet döngüsü oluşumunda östrojen hormonu ile beraber işlev görür.

Ayın ikinci yarısında progesteron seviyesi birkaç günde yükselir ve ardından adet kanamasıyla birlikte düşer. Doğum kontrol hapları progesteronun sentetik formlarıdır. Lh hormonunun denetimi altında üretimi sağlanır.

Progesteron hormonu bayan cinsel organı üzerinde de etkinliğini göstermektedir. Rahim kaslarının kasılmasını zorlaştırır ve rahim ağzındaki bezlerin salgısının birleşimini, bunun yanı sıra rahim ağzının özelliklerini değiştirir. Gebelik durumunda döllenen yumurtanın rahime kolay yerleşmesi için gereken ortamı oluşturur.

Progesteron hormonu değerleri, genellikle bayanlarda değişim göstererek bayanların vücut sisteminin olumsuz olarak etkilenmesini sağlar ve vücutta işlevsel bozukluklara neden olur. Bu hormonun değerleri normal olarak oluşum gösterdiği vakit kişilerde olumsuz olan hiçbir durum belirmeyecek olup kişilerin sağlıklı olması sağlanacaktır.

Progesteron Testi Ne İşe Yarar

Progesteron hormonu değerleri ölçülebilmesi için progesteron testi yapılması gerekmektedir. Progesteron testi ne işe yarar diyecek olursanız eğer bu test. Progesteron hormonun değerlerini belirlenmek için uzman kişiler tarafından uygulanmakta olan bir testtir. Kan tahlili ile beraber belirti göstermektedir.

Yapılmakta olan testin sonucuna göre rahimde yumurtlama durumunun olup olmadığına karar verilir. Test sonucunun 10 ng/mg olması durumunda ve bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise yumurtlamanın varlığına karar verilir. Aynı zamanda kısırlığın sebeplerinden olan ve progesteron seviyesinin düşüklüğü. Meydana gelen luteal faz defekti sorunlarının teşhisi de progesteron testi ile belirlenir.

Progesteron Hormonu Değerleri

Progesteron normal değerleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu değerlerin değişiklik göstermesinde kişilerin vücut sistemi etkili olmaktadır. Progesteron değerleri testinin adet dönemi içerisinde yapılması ile yada adet gününe yakın bir zamanda yapılması ile değişkenlik göstermektedir. Adetin siklusunun ilk yarısında progesteron testi yapılırsa eğer progesteron değerleri farklı olacaktır. Progesteron testi adet siklusunun ikinci yarısında yapılırsa eğer daha farklı belirtiler meydana gelecektir.

Erkeklerde progesteron hormone değerleri : 0.1-1 ng/ml olarak belirir.

Bayanlarda ise progesteron hormone değerleri ise ;

Faliküler Faz değeri olarak : 0.2-1.4 ng/ml normal değerlerinde

Luteal Faz normal değerlerinde : 4-25 ng/ml değerinde

Menopoz dönemlerinde : 0.1-1 ng/ml normal değerlerinde olmaktadır.

 

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.