Progesteron İçeren Yiyecekler
24 Nisan 2017
Progesteron İçeren Bitkiler
27 Nisan 2017

Doğal Progesteron İçeren Bitkiler

Uzman Desteği Alın

Doğal Progesteron İçeren Bitkiler

Doğal Progesteron İçeren Bitkiler, doğal progesteron içeren ilaçlar, progesteron düşüklüğüne bitkisel çözüm. Doğal Progesteron İçeren Bitkiler hakkında.

Doğal Progesteron İçeren Bitkiler hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Doğal Progesteron İçeren Bitkiler makalenin devamında yer almaktadır.

Progesteron İçeren Bitkiler

Civan Perçemi : Kanı temizler. Balgam söktürür, öksürüğü keser. Baş dönmesi, bulantı, burun kanaması gibi hastalıklarda da çok faydalıdır. Yüksek tansiyon yani hipertansiyon için oldukça faydalı bir bitkidir. Sinirleri ve vücudu kuvvetlendirir. Bağırsak ve mide gazlarını giderir. İshali keser, yaraları iyileştirir. Mide kanamaları, mide basıncı, mide yanmasına karşı çayı içilirse büyük fayda sağlar. Mide kanserine dahi iyi gelici özelliği vardır. Migren gibi oldukça şiddetli baş ağrılarına iyi gelir. Dolaşım sistemine fayda sağlar. Kan damarlarına iyi gelir. Strese, sıkıntıya ve depresyona iyi gelir. Sakinleştirici etkisi vardır. Sırt veya romatizma ağrılarında da etkilidir. Osteoporoz yani kemik erimesine iyi gelmesi de civanperçemi faydaları arasındadır. (kaynak:sifalıbitkitedavisi com)

Adaçayı : Kadınlarda döl yatağı kaslarını uyarır. Aybaşı düzensizliklerini ve aşırı sancıları giderir. Östrojen hormonu içerir. Menopoz dönemi sıkıntılarını azaltır. Gece terlemelerini en aza indirger. (kaynak:saglikaktuel com)

Aslan Pençesi : FSH hormonu yüksekliğinde kadınlara tavsiye edilir. Kadınların erken yaşlarında adet kanamasının 3. gününde yapılan tetkiklerde FSH hormonunda yükselme olursa, erken menopoz riski meydana gelebilir. Hormonal dengesizlikle birlikte adet düzensizlikleri gelişmeye başlar. Bu durumu yaşayan bayanlara testere dişli aslan pençesi kürü tavsiye edilir. (kaynak : aslanpançesi gen tr)

Sarısabır : Regl kanamasını artırarak aybaşı dönemini kolaylaştırır. (kaynak:saglikaktuel com)

Hayıt Tohumu : Yüksek ateşe, adet sancısına, gaz sorununa iyi gelen ve idrar söktürücü özelliği olan hayıt otu özellikle kadınlar için çok faydalıdır. Özellikle de regl dönemlerinde adet sancısı sorunu yaşayan kadınlar için hayıt bitkisi oldukça yararlıdır. Regl öncesi dönemdeki stres, adet gecikmesi, göğüslerde hassasiyet, ağrılar, adet krampları ve depresyon için etkili bir bitkidir. (kaynak:nasilgecerbitkisel com)

Progesteron İçeren Başlıca Yiyecekler

C Vitamini İçeren Besinler

28 günlük adet döngüsü tamamlanmadan, 14. günden itibaren tekrar adet kanamasına neden olan luteal faz yetmezliği (LPD). Progesteron hormonu seviyesinde yaşanan azalmaya bağlı olarak gelişen bir kadın hastalığıdır.

Ayrıca, vücutta fazla miktarda birikmiş olan serbest radikaller de, luteal faz yetmezliğine neden olabilmektedir. Serbest radikaller, sağlıklı hücrelerin zarar görmesine ve vücut fonksiyonlarının aksamasına da sebep olmaktadır. C vitamini gibi bazı antioksidanlar ise, serbest radikallarin nötralize edilmesine yardımcı olmaktadır.
Böylece, progesteron hormonunun aksamasına neden olan faktörler ortadan kaldırılmış ve progesteron hormonu seviyesinin artması sağlanmış olmaktadır. C vitamini bakımından zengin besin kaynakları şunlardır. Portakal, greyfurt, domates suyu, brokoli, guava, kivi ve tatlı biber gibi besin kaynaklarından oluşmaktadır.

Arginin ve E Vitamini İçeren Besinler

Japon bilim insanlarının yapmış oldukları araştırmalara göre, bazı besinler kadınlarda progesteron hormonu üretimini desteklemekte. LPD (luteal faz yetmezliği) riskini azaltmaktadır.

Yumurtalık Araştırma Dergisi’nin Ocak 2009 tarihli baskına göre. Günlük E vitamini tüketen kadınların % 67’sinde, lutael faz progesteron seviyesinde artış gözlenmiştir. Yine aynı şekilde, günlük arginin ihtiyacını karşılayan kadınların % 71’inde de, luteal faz progesteron seviyesinde artışlar gözlenmiştir.

E vitamini bakımından zengin besinler; buğday tohumu, ay çekirdeği, badem, fındık ve fıstık ile fıstık ezmesi şeklinde sıralanırken, arginin bakımından zengin besinler ise; az yağlı susam tohumu unu, şeker ilave edilmemiş jelatin ve kabak çekirdeği şeklinde listelenmiştir.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.